lions Türkiye Lions Türkiye
 

LEO GENÇLİK

Leo Lions'un gençlik programıdır. İlk Leo kulübü, 5 Aralık 1957 yılında ABD'nin Pennsylvania eyaletinde Glenside Lions Kulübünün bir aktivitesi olarak, Abington High School‘da gençlik kolu olarak kurulmuştur. Bugünkü anlamda ilk Leo Kulübü 1963 yılında yine Pennsylvania 'da kurulan Tamaqua Leo Kulübüdür. Tüm dünyada 200,000 Leo yer almaktadır.

Slogan

Leo olmak demek, kişisel cömertliği ve sorumluluğu geliştirmek ve topluma gönüllü hizmet etmek demektir. Bu amaç Leo kulüplerini üç ana ilkede birleştirir:

Liderlik (Leadership)

Leo bir sivil toplum örgütü olarak toplumun sosyal hayatının gelişmesi yoluyla kalkınmasına hizmet eder. Leo’nun ilk amacı topluma, kendi kararlarını verebilen, çevresini bölmek yerine birleştirebilen liderler kazandırabilmektir. Böylece kendi akranları ile beraber takım çalışmasına uyumlu birer takım arkadaşı olma olanağı sağlar. İyi bir lider enerjik, kendine güvenen, zeki, kararlı ve kendini iyi anlatabilen insandır. Bir Leo tüm bu vasıfları kendinde toplamıştır ve bu özellik kulüp üyelerinin uyumlu birer takım arkadaşı olarak çalışmalarını sağlar.

Deneyim (Experience)

Lions gençliğe hizmet eder. Lions kulüplerinin ürettiği toplumsal projeler arasında gençlere yönelik olarak uygulanan Leo Kulüp Programı dünya gençliğine, gönüllülük yoluyla kişisel gelişim olanağı tanır. Bu olanak sayesinde Leo kulüpleri kendilerinden daha az şanslı insanların hayatlarında farklılıklar yaratmak için çalışmalarını sürdürürler. Böyle bir Leo organizasyonunda yer alan her genç liderlik, takım çalışması, yönetme kapasitesi, iletişim konularında deneyim kazanır ve bu deneyimlerini yaşadığı toplumun gelişmesi için kullanır.

Olanak yaratmak (Opportunity) Leolar içinde bulundukları organizasyonun sağladığı olanaklar aracılığıyla, ihtiyacı olan insanlara fırsatlar yaratmanın yanında kendi vasıflarını da geliştirirler.
Bunlar, aynı zamanda Leo sözcüğünün harflerini oluşturan değerlerin baş harfleridir. İşte bu üç ilke Leo'ların sloganını oluşturur ve Leo’lar her toplantıda bu sloganı büyük bir inançla tekrarlarlar Leo, Lions'un gençlik programıdır. 30 yaşına kadar olan gençlerin katıldığı bu program bir Lions Kulübünün sponsorluğunda yürütülebilmektedir.

Yukarıda sözü edilenler, gençlerimizin Leo’ya katılımları ile elde edebilecekleri kazançlardan sadece birkaçıdır. Gençler için bulunmaz fırsatlar içeren Leo kulüplerinde üyeler; liderliklerini geliştirmek, yöneticilik ve insan ilişkilerinde deneyim kazanmak, yeni dostlar ve arkadaşlar edinmek, maddi duygular dışında muhtaç insanlara sevgi, ilgi ve hizmet götürmek gibi manevi değerler kazanmak şansını yakalarlar.

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği'nin web sitesi www.lionsclubs.org Leo hakkında birçok yayına ulaşmak mümkündür.

Hizmet Kavramı

LEO Broşür