lions Türkiye Lions Türkiye
 

TÜRK LIONS  VAKFI

Türk Lions'unun ana vakfıdır. Kuruluş fikri ve çalışmaları 1979 yılında başlamış, 15 Kasım 1984 tarihinde tescil edilmiştir. Vakfın amacı; “Toplumumuzun eğitim, ekonomi, sağlık, sosyal ve kültürel içerikli gereksinimlerinin doğrudan ya da Lions  ve Leo Kulüpleri tarafından üretilecek hizmet projeleri ile karşılanmasına ilişkin yardım ve katkıda bulunmak; adı geçen kuruluşlar ile üst kuruluşlarının çalışma ve dayanışmalarına olanak sağlamaktır”.

İlk kuruluşunda çalışma konuları a) Çevre sorunları b) İnsan sağlığı olmak üzere yalnız iki başlıkta iken, 30.12.1997 tarihinde tescil edilen Resmi Senet değişikliğine göre amaçları doğrultusunda sunulacak hizmet konuları onbir ana başlıkta toplanmış bulunmaktadır. Böylece Lions’un ele alacağı bütün hizmet çalışmalarında Türk Lions Vakfı koordinasyon ve desteğini sağlayabilecek bir duruma gelmiştir.
Çalışma Konuları:
- Çevre Sorunları Etkinlikleri
- Tanıtım Etkinlikleri
- Sağlık Etkinlikleri                            
- Eğitim ve öğretim Etkinlikleri          
- Gençlik Etkinlikleri                         
- Kültür Etkinlikleri                            
- Gelir Getirici Etkinlikler
- Sosyal Etkinlikler

Türk Lions Vakfı Proje Yardım Ödeneğini bilançosuna alarak ödemesini yapmış Genel Yönetmen’lerin bölgesindeki Lions Kulüpleri’nin hizmet projelerine, destek amacı ile her yıl belirlenen limitler içinde maddi yardım sağlamaktadır. Bu yardımı almak için Vakıf Merkezi’ne danışılarak bilgi edinilmesi gereklidir.

Vakıf bünyesinde oluşturulmuş bulunan Türk Lions Eğitim Bursu başarılı bir şekilde devam etmektedir. Lions Kulüpleri ile Lion’ların destek ve taahhütleri ile üniversite ve liseye devam eden ihtiyaç içindeki öğrencilere sekiz ay süreyle burs verilmekte, liderlik eğitimi ve çeşitli seminer çalışmalarına yönlendirilmekte, sıkı bir şekilde takip edilerek kayıtları çok muntazam şekilde tutulmaktadır.

Türk Lions’unun kurucusu ve aynı zamanda Türk Lions Vakfı’nın kurucu üyelerinden büyük liderimiz Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay’ın anısını yaşatmak üzere başlatılan "Fahrettin Kerim Gökay Hizmet Gönüllüleri Programı",  Hizmet Plaketi ve Hizmet Belgeleri, Lions Kulüpleri’mizin ödül verme ihtiyacını en zarif ve manalı bir şekilde gidermektedir. Lions Kulüpleri’mizin ödülün kime ve ne için verildiğini bildirdiklerinde özel olarak hazırlanmış bir plaket ile iki değişik Hizmet Belgesi’ni vakıftan temin edebilmektedirler.

Türk Lions Vakfı’nın önderlik ettiği bir önemli proje Lions Göz Bankası'nın kuruluşudur. İstanbul Tıp Fakültesi Vakfı ile birlikte her iki vakfın imzaladığı bir protokolden ile Ticari Vakıf İşletmesi kurulmuştur. Çapa Tıp Fakültesi Göz Anabilim Dalı içerisinde faaliyette bulunan Lions Göz Bankası bağış yoluyla kornea toplamakta ve titiz bir inceleme ve sterilizasyondan sonra görmeyen vatandaşlarımızın ameliyatları için değerlendirmektedir.

Türk Lions Vakfı’nın iki ayda bir yayınlanan Bülten’i Türkiye’deki bütün Lion’ların adreslerine postalanmaktadır.

Deprem sebebiyle Adapazarı’nda inşa edilen konteynırlardan oluşan Lions köyü, İzmit ve Bolu Lions Mahalleleri, Adapazarı Söğütlü ilçesi, Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, 192 öğrenci kapasiteli Uluslararası Lions Sakarya Üniversitesi Eğitim Tesisi, Üsküdar Lions İlköğretim Okulu kulüplerimizin Türk Lions Vakfı ile işbirliği içinde tamamladıkları muhteşem eserlerdir.

İletişim
Adres : Darülaceze Cad. İETT Sitesi Küçük Blok A-Kapısı K:2 D:8  Okmeydanı-İstanbul,
Web Sitesi : ​​​www.turklionsvakfi.org
Tel:     0212 222 23 56 - 222 23 59
Faks:  0212 222 23 05