lions Türkiye Lions Türkiye
 

ULUSLARARASI BARIŞ POSTERİ YARIŞMASI

Birleşmiş Milletlere danışmanlık veren ve daimi temsilcisi bulunan Uluslararası Lions Kulüpleri'nin en anlamlı hedeflerinden biride Barış Posteri Yarışmasıdır. 30 yılı aşkındır dünyanın 100 den fazla ülkesinde Lions Kulüpleri, çocukların Lions Uluslararası Barış Posteri Yarışması'na katılımını gururla desteklemektedir. 1988 yılında ilk kez yapılan ve her yıl farklı bir barış teması içeren yarışmaya bugüne kadar 3,6 milyondan fazla çocuk katılmıştır. Dünya çocuklarına “Barış”ı hayal etmeyi, yaşam deneyimlerini ve kültürlerini yansıtmayı, kafalarında ki barış fikrini resim sanatıyla ifade etmeyi amaçlar.

2023-2024 dönemi yarışma konusu“Dare to Dream” “Hayellerinde Cesur Ol” dur.

*Yarışmaya  katılacak öğrencilerin eserlerin teslim tarihi olan 15 Kasım 2023 de 11 , 12 , 13  yaşında olmaları gerekmektedir.
*Resim kağıtlarının ebadı 33 x 50 cm den küçük , 50 x 60 cm den büyük olamaz
*Her yarışmacı yarışmaya tek eserle katılabilir.
*Yarışmaya giren afiş, yarışmacının kendi yaratıcılığının eseri olmalıdır. Çalışmalarda bilgisayar, fotoğraf, kopya kullanılamaz.
*Tebeşir, karakalem, kuru boya, suluboya ,marker, pastel, kurşun ve dolma kalem veya tükenmez kullanılabilir. Ancak tebeşir, karakalem ve pastel kullanılması halinde boyanın karışmaması için üzerine sabitleyici sprey sıkılmalıdır.
*Yarışmaya girecek eser üç boyutlu olamaz ve üzerine herhangi bir şey yapıştırılamaz, zımbalanamaz, yazı  veya imza konmaz.
*Postalanabilmesi için eserin rulo haline getirilebilecek malzemeden yapılması gerekir.

ÖDÜLLER

*Okul birincisi seçilen eser yarışmayı yapan Lions Kulübü tarafından da ödüllendirilebilir.
*Dünyanın her köşesinde Lions’un örgütlendiği her  ülkede yapılan “Barış Afişi” yarışmasında her yıl yüzlerce çocuk katılmaktadır. Her Yönetim Çevresi kendi seçtiği 1. Gelen afişi Türkiye’den katılacak onlarca  çocuk arasından profesyonel bir jüri tarafından değerlendirilen ve seçilmiş tüm birinciler arasından bir eser seçilip Uluslararası Lions’a değerlendirilmek üzere Amerika’ya gönderilecektir. Dünya birincisi Uluslararası Lions’da jüri tarafından seçilecektir.
Seçilen dünya birincisi, şubat veya mart ayında gerçekleşecek “Birleşmiş Milletler Lions Günü”nde ailesinden bir kişiyle Amerika’nın New York şehrine davet edilecektir. Dünya birincisi olan çocuk burada yapılacak bir törende bir plaket ve para ödülü alacaktır. Ayrıca dereceye girenlere başarı sertifikası verilecektir.

TARİHLER

15 Kasım 2023- Her Yönetim Çevresinde oluşturulan jüri tarafından seçilecek afişin Yönetim Çevresi Genel Yönetmenine sunulması
1 Aralık 2023- Her Yönetim Çevresince kazanan afişin MD 118 Uluslararası Lions Çoğul Yönetim Çevresi Konfederasyonuna gönderilmesi,
15 Aralık 2023- MD 118 Uluslararası Lions Çoğul Yönetim Çevresi Konfederasyonunca seçilen ve Türkiye’yi temsil edecek afişin Uluslararası Lions’un  Brand &Creative Department’na gönderilmesi.

1 Şubat 2024 Uluslararası Lions tarafından kazanan Afişin duyurulması.

---------
1994-1995 Döneminde Zeynep Güleç dünya birincisi oldu,
Türkiye bir çok dönemde de mansiyon kazanmıştır…