lions Türkiye Lions Türkiye

BARIŞ POSTERİ YARIŞMASI

Lions Kulüpleri’nin; Barış Posteri Yarışması’na katılabilmeleri için faaliyet gösterdikleri hizmet bölgelerindeki bir okula veya organize gençlik gurubuna sponsor olmaları gerekmektedir. Bu yarışmaya katılım için en önemli ölçüt yarışmaya katılacak olan öğrencinin yarışmanın her yıl yapıldığı dönem olan 15 Kasım tarihinde 11-13 yaşında olmasıdır.

Yarışmanın her yıl, barış ile özdeşleşen bir alt teması olur. Katılımcılar, resimlerinde kara kalem, sulu boya, kuru boya ve yağlı boya gibi malzemeler kullanabilirler. Ortaya çıkan özgün ve benzersiz çalışmalar yarışmaya katılan genç öğrencilerin yaşam deneyimlerini ve kültürünü yansıtır.

Katılan öğrencilerden, dönemin alt temasına uygun olarak kendi düşündükleri “BARIŞ” temasını belirlenmiş standartlara göre uygulamaları, çizmeleri, skeçlemeleri veya boyamaları istenmektedir.  

Bir kulüp tarafından sponsorluğu yapılan her okuldan bir veya birden fazla kişiye ait poster / posterler Yönetim Çevresi Barış Posteri Yarışması Komite Başkanı’na gönderilmek üzere seçilir. Yönetim Çevresi tarafından görevlendirilmiş olan jüri eserlerden birini seçer ve belirlenmiş olan takvime uygun olarak Çoğul Yönetim Çevresi’ne gönderir. Çoğul Yönetim Çevresi’nde yapılan son değerlendirme ile seçilen bir poster, ülkemizi temsil etmek üzere, final değerlendirilmesinin yapılacağı Uluslararası Lions Merkezine gönderilir.Yarışmaya katılan posterler bütün düzeylerde yaratıcılık, sanatsal beceri ve temayı ifade etmesine göre değerlendirilmektedir. Final değerlendirmede, bir kişiye büyük ödül, 23 kişiye mansiyon ödülü verilmektedir.

Dereceye giren posterler Birleşmiş Milletler’in Şubat ayında düzenlediği özel oturumda törenle sergilenmekte ve ödülleri verilmektedir. Bu eserler dünya çapında birçok sergi ve katılımda kullanılmakta, posterler ve sergiler internet ve medya gibi iletişim araçları sayesinde tüm dünya ile paylaşılmaktadır.

AMAÇ

Barış Posteri yarışmasının amacı; dünya çocuklarının kafasında barış fikrinin canlandırılmasıdır.

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği tarafından her yıl gerçekleştirilmektedir.  Barış Posteri Yarışması’nın amacı 11-12-13 yaşlarındaki çocukların yüreklerinde Dünya Barışı’nın önemini hissetmeleri ve barış ile ilgili duygularını, görüşlerini özgürce tüm dünya ile paylaşmalarını sağlamaktır. İlk Uluslararası Barış Posteri Yarışması 1989 yılında düzenlenmiştir.

Barış Posteri yarışmasına tüm dünyadan her yıl ortalama 400.000 poster katılmaktadır. Yarışmaya katılabilmek için bir Lions Kulübü’nün sponsor olması şarttır.  Daha fazla bilgi için 4.5. bölüme bakınız.Uluslararasında yapılan değerlendirme sonucunda; bir tane “Uluslararası Büyük Ödül” ve 23 tane Beceri Ödülü verilmektedir. Ödüle layık görülen posterler Birleşmiş Milletler’de sergilenmekte ve ödülleri özel bir oturumda BM Genel Sekreteri  tarafından  verilmektedir.

Yarışmaya, velilerinin ve öğretmenlerinin izni olmak kaydıyla 11-13 yaş grubundaki tüm çocuklar katılabilir. Yarışmacılar bir Lions Kulübünün sponsorluğunda yarışmaya katılabilirler. bireysel başvurular kabul edilmemektedir.

DEĞERLENDİRME

Gerek Yönetim Çevrelerine gerekse Uluslararası Lions'a final değerlendirmesi için giden posterler sanatçı, eğitimci, akademisyen, ressam, çocuk psikoloğu gibi konusunda uzman seçici komisyon tarafından değerlendirilir. Yönetim Çevreleri tarafından değerlendirilen eserler Çoğul Yönetim Çevresi tarafından da değerlendirildikten sonra ülke birincisi olarak seçilen eser nihai değerlendirme için Uluslararası Merkez’e gönderilir.

Uluslararası Büyük Ödül: Ödüller,  Uluslararası Lions’un organizasyonunda Birleşmiş Milletler ile birlikte Lions Günü’nde (New York-ABD) özel bir törenle verilmektedir. Büyük ödüle layık görülen sanatçı/öğrenci seremonide 5000 $ (veya bölgesel para cinsinden) para ve bir plaket ile ödüllendirilmektedir. Ödül töreninde birinciye iki aile üyesinin yanı sıra (biri kazanan kişinin velisi ya da yasal vasisi olmalı) sponsorluk yapan Lions Kulübü’nün başkanı ya da başkan tarafından atanan bir üyesi eşlik edebilir.

Yarışmayı kazananlar her yıl 1 Şubat tarihine kadar bilgilendirilirler. Ödül töreni yarışmanın tamamlanmasından sonraki Şubat ayı içerisinde  gerçekleştirilmektedir.

Mansiyon Ödülleri: Mansiyon kazananların her biri 500 $ (veya bölgesel para cinsinden) para ödülü ve başarı sertifikası ile ödüllendirilmektedir.

Bunun yanısıra, Uluslararası yarışmaya katılmış olan 24 final posteri, yılın farklı zamanlarında farklı yerlerde sergilenmektedir. Barış Posteri Sergi organizasyonu gümrük mevzuatları nedeni ile A.B.D. dışında yapılamamaktadır.

Geçmişte Barış Posteri Yarışması'nda büyük ödülü kazanan bazı ülkeler: Brezilya, Guadeloupe, Hong Kong, Endonezya, İtalya, Japonya, Lübnan, Malezya, Martinik, Peru, Filipinler, Güney Afrika, Tayvan, Tayland, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri.

Bugüne kadar Barış posteri yarışmasını kazanan posterleri görmek için tıklayınız...

ÖNEMLİ BİLGİLER

• “Barış Posteri Yarışması Teknik Şartnamesi (I)” sizin ve öğrencilerin tüm sorularını yanıtlayacak standartta hazırlanmış olup kılavuz niteliğindedir. Lütfen çalışmanızı planlarken Teknik Şartnameyi dikkatlice okuyunuz ve ilgililer tarafından okunmasını sağlayınız.
• Döneminizde Barış Posteri Yarışması’na katılımınız Yönetim Çevresi tarafından teşvik edilmektedir. Çalışmalarınızın sağlıklı yürütülebilmesi için Kulübünüzde ilgili Komiteyi oluşturmanız önerilir.
• Kulübünüzün bölgenizde ulaşabileceği okul ve öğretmenlerle bağlantıya geçerek yarışmaya katılımın sağlanması ilk adım olarak önemlidir.
• Belirlemiş olduğunuz okul yöneticisi, öğretmen ve öğrencilerin şartnameyi dikkatlice okumalarını sağlamanız yarışmanın süreçlerinin doğru anlaşılması ve eksiksiz uygulanması açısından önemlidir.
• Teknik Şartnameye uygun olarak çalışma yapmalarının sağlanması öğrencilerin motivasyonu açısından önemlidir. Dereceye giren bir öğrencinin şartnameye uygun olmayan nedenlerle yarışma dışı kalması istenmeyen bir sonuçtur.
• Yarışmaya gönderilen posterler özgün olmalı, herhangi bir kaynaktan alınmamalıdır.
• Posterin üzerine resmin konusu ile ilgili olsa bile kesinlikle yazı yazılmaması gerekmektedir.
• Karışıklığı önlemek adına posterlerin arka yüzlerine belirleyeceğiniz standartlara uygun bir “RUMUZ” yazılmasına ve aynı “RUMUZ” un teslim edilen FORM 2 zarfının üzerine de yazılmış olmasına dikkat ediniz. (Öğrencilerin aynı rumuzu kullanmamaları karışıklığı önlemesi açısından önemlidir.)
• FORM 2 de bulunan ve “Öğrenci Velisi” tarafından doldurulması gereken kısmın mutlaka doldurulmasını sağlayınız. Bu uygulama veli izninin alınmış olması açısından önemlidir.
• Planlamanızı formların ve posterlerin teslim sürelerine göre yapmaya dikkat ediniz ve ilgilileri bu konuda uyarınız.
• Yarışmaya katılan okul, öğretmen ve öğrencilerin yarışma sonrasında “katılım sertifikası” vb. şekilde ödüllendirilmesi önerilir.
• Yarışmanın kulübünüzün tanıtımı için olduğu kadar Lions’un Tanıtımı için de önemli bir fırsat olduğu unutulmamalıdır. Bu amaçla, yörenizde basın toplantısı düzenleyebilir, ödül töreni, sergi vb. süreçlerin basın aracılığı ile duyurulmasını sağlayabilir, yarışmaya katılan - kazanan öğrenci velileri, öğretmen ve okul yöneticileri ile bağlantılar kurabilirsiniz.
• Sizler için hazırlanarak ekte sunulan “Barış Posteri Yarışması Şartname ve Ekleri” örnektir. Teknik Şartname Yönetim Çevresi Komite Başkanı tarafından güncellenmekte ve kulüplere dağıtımı yapılmaktadır. Şartname genel olarak hazırlandığı için tarih, kulüp adı ve görevliler gibi bilgilerin kulüp görevlileri tarafından güncellenmesi gerekmektedir.
• Yarışma Katılım Formları;
* Barış Posteri Yarışması Teknik Şartnamesi  ( I )
* Barış Posteri Yarışması Okul Katılım Formu  (FORM  1)
* Barış Posteri Yarışması Öğrenci Katılım Formu ( FORM  2 )
* Barış Posteri Yarışması Mansiyon Sertifikası Örneği (ULKB)

YARIŞMA TAKVİMİ

15 Ocak :Yarışma kitlerinin (PPK-O1) Uluslararası Merkez tarafından satışa sunulması. (Yarışma Kiti Y.Çevreleri tarafından temin edilmektedir. Uygulamayı lütfen Dönem Komite Başkanı’na sorunuz.)
15 Kasım : Kulüplerin seçtikleri resimleri Yönetim Çevresine teslimi
01 Aralık : Genel Yönetmenlerin seçilen posteri Çoğul Yönetim Çevresi’ne teslimi
15 Aralık : Çoğul Yönetim Çevresi’nin seçilen resmi ULKB ye teslimi
01 Şubat : Kazanan eserler ULKB tarafından bu tarihe kadar açıklanacaktır

Detaylı bilgi için, Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Halkla İlişkiler Bölümü'ne başvurabilir,Yönetim Çevresi ilgili Komite Başkanı ile iletişim kurabilir veya ULKB web sitesinde “Peace Poster Contest” bölümünden linkini ziyaret ederek gerekli bilgi ve dökümanlara ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

Ayrıca; “Peace Poster E-cards” “Barış Posteri E-kart” uygulaması ile özel günlerde sevdiklerinize Barış Posteri Yarışmaları’nda ödül alan eserlerden oluşan posta kartları gönderebilirsiniz. Tıklayınız

Barış Posteri