lions Türkiye Lions Türkiye

AVRUPA LIONS MÜZİK YARIŞMASI (Thomas Kuti)


100 yıl'dır dünya ve insanlık için karşılıksız hizmet üreten LIONS'un kültürel etkinliklerinden biriside Avrupa Müzik Yarışması'dır. 25. yılını geride bırakan bu yarışmada her yıl ortalama 20 Avrupa ülkesinden yarışmacılar o yıl için belirlenen enstrümanlar ile ülkelerini temsil etmektedirler.


2022 Ekim ayında Zagreb de yapılacak Avrupa Lions Müzik yarışması (Thomas Kuti) konusu: Ses 


Yarışmaya katılacak yarışmacıların 2022 Yılının Ocak ayında 18 yaşını doldurmuş, 26 yaşına basmış ve bitirmemiş olması gerekmektedir. Yarışmacıların Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Yabancı uyrukluluların en az 5 yıl ülkemizde bulunduklarını ispat etmeleri gerekmektedir.

Repertuvar Listesini indirmek için tıklayınız

Yarışmacılar klasik Şan dersleri eğitimi almış yada almakta olmalıdırlar. Ülkemizi temsilen katılacak olan yarışmacıların yurt dışı masrafları Lions imkanları ile karşılanacaktır.

Yarışma ödülleri;
Birinci 5000 Euro
İkinci  3000 Euro
Üçüncü 1000 Euro olarak belirlenmiştir.

Yarışmaya her avrupa ülkesinden bir yarışmacı katılmaktadır.

Katılımcılar mecburi parça ve kendi seçecekleri bir parçayı ilk tur da performe etmeleri gerekmektedir. Juri toplanarak en iyi 6 yarışmacıyı seçecektir, seçilen 6 yarışmacı arasında ikinci tur da ikinci mecburi parça çalınacaktır. Böylece birinci, ikinci, üçüncü belirlenecek diğer üçe ise mansiyon verilecektir.
 

Thomas Kuti Avrupa Müzik Yarışması Tarihçesi
1989 yılında Brüksel'de yapılan Avrupa Forumunda Fransız Thomas Kuti'nin önerisi ile başlatılan yarışma ilk kez 1991 yılında İstanbul'da klasik gitar dalında yapılmıştır. Bu takip eden yıllarda her yıl değişik bir enstrümanda birçok Avrupa ülkesinde bugüne kadar başarı ile devam etmiştir.

1991 yılında klasik gitar, 1999'da flüt , 2013 yılında piyano dallarında olmak üzere Türkiye'de toplam 3 kez evsahipliği yaptığımız bu yarışmada;

2007 yılında Aylin ÖZER flüt dalında, 2012 yılında da Dorukhan DORUK viyolonsel dalında, 2019 yılında Özberk Miraç SARIGÜL Türkiye'ye 1.lik kazandırmışlardır.


Yarışmanın başladığı günden bugüne kadar katılan genç yarışmacılar;
Aylin Özer - Flüt, Dorukhan Doruk - Viyolonsel, Özcan Ulucan - Keman, İris Şentürker - Piyano, Ari Edirne - Tenor, Filiz Yılmaz - Klarnet, Yiğitcan Keskin - Klarnet, Arda Cabaoğlu - Trompet, Seranad Bayraktar - Trompet, Ali Sak - Viyolonsel, Ayşin Ulucan - Keman, Çiçek Ayral - Piyano

Aydın Gün, Ayşegül Sarıca, Ayla Erduran, Çiğdem İyicil, Saim Akçıl, Tuncay Yılmaz, Cahit Koperal,Arda Aydoğan, Cana Gürmen, Judit Uuğ, Cem Mansur, Evin İlyasoğlu, Hakan Şensoy olmak üzere daha pek çok tanınmış sanatçılarımız da juri üyesi olarak yarışmalarımıza katkı sağlamışlardır.

Detaylı Bilgi için : lemc@lionsturkiye.org