lions Türkiye Lions Türkiye
 

LCIF; Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı; Nasıl destek olunur?

LCIF hizmetler için yarattığı fonları genel olarak bağışçılarından ve ürün satışlarından elde etmektedir. Çeşitli bağış türleri vardır. Bunlardan bazıları;

Sınırlanmamış (unrestricted) bağış nedir?

Sınırlanmamış bağışlar, bağışlayan kişi tarafından belirli bir amaç için kullanılmaya yönelik olarak tanımlanmış olamayan bağışlardır. Sınırlanmamış bağışların önemi görmezden gelinemez, çünkü bu bağışlar LCIF Core 4, Acil Durumlar, Uluslararası Yardım, Büyük Afet ve Standart Bağış programlarının ana finansman kaynaklardır. Sınırlanmamış bağışlar LCIF bağış programlarını desteklemek için kullanılmaktadır.

Sınırlanmış (restricted) bağış nedir?

Sınırlanmış bağışlar, bağışlayan kişi tarafından belirli bir amaç için kullanılmaya yönelik olarak tanımlanmış olan bağışlardır. Genellikle bir doğal afetin olduğu bölgede kullanım ile sınırlanmış olan bağışların kabulü için bir hesap açılır. Buna örnek olarak Türkiye, Hindistan ve El Salvador'daki büyük depremlerden sonra açılan hesapları verebiliriz. Belirli bir afet ya da ihtiyaç bölgesi için fon göndermeden önce lütfen LCIF Hibe Programları Departmanı ile iletişime geçiniz. Belirli bir amaç için kullanımla sınırlanmış bağış gönderme ile ilgili ayrıntılı bilgi size verilecektir. Sınırlanmış bağışlar, Melvin Jones Dostu programı için uygulanmaz.

“Melvin Jones Dostu” (Melvin Jones Fellowship) Programı

1973’de oluşturulan program, adını Uluslararası Lions Kulüplerini kurucusu Melvin Jones'dan almıştır. LCIF'e 1,000 $ ya da eşdeğeri bir katkıda bulunan (Lion ya da değil) ya da adlarına başkaları tarafından bağışta bulunulan bireylere verilen bir ödüldür. Bu dostluk, vakfın en yüksek onur derecesidir ve cömertlik, şefkat ve başkalarına değer verme gibi insani özellikleri temsil eder. Üyelik Lion’larla sınırlı değildir.

Fakat tanım olarak, Melvin Jones Dostluğu bir kulübe, bölgeye ya da gruba verilemez. Bireysel bir ödüldür.

Yukarıdaki bağış türlerinin yanısıra Lion'ların yaptıkları kampanyalarla elde ettikleri gelirler ve miras yoluyla aktarılan bağışlar da LCIF'ın önemli bir kaynağıdır.