lions Türkiye Lions Türkiye
 

Leo Kulübü Kurmak

Lions Kulüpleri’nin hizmet verdikleri bölgede bir gençlik aktivitesi olarak Leo Kulübü kurmalarının Yönetim Çevreleri tarafından desteklenen bir dönem program olduğundan bahsetmiştik. Leo Kulüpleri Lions Kulüpleri’nin Gençlik Programı olarak 18-29 yaş gurubu gençlerin bir araya gelmesi ile T.C. Dernekler Yasasına göre kurulur ve “Leo Kulübü” adı altında faaliyet gösterirler. Birliğin tüzüğüne göre, resmi üyelik yaşı reşit olma yaşının üzerindeki kişilerle sınırlıdır. Dolayısıyla, ergenler ve küçük çocuklar resmi üye olamaz ve üyelik listesine eklenemezler. Bu durumlarda, kulüpler bu daha genç aile üyeleri için Leo Kulüplerine sponsor olmaya özendirilirler.

Bu istekle yola çıkan Lions Kulübü’nün işlemlere başlayabilmesi için öncelikle bağlı olduğu Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni’nin izni gerekmektedir. Gerekli iznin alınması sonrasında Uluslararası Lions tarafından belirlenmiş olan prosedüre uygun olarak Leo Kulübü Kuruluşu işlemleri başlatılabilir. Tüm kulüp kuruluş işlemlerinin Uluslararası Web Sitesi aracılığıyla da yapılması mümkündür. Leo Kulüp Program Rehberi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kuruluş İşlemleri

Ülkemizde, Leo Kulüp üyesi olmak, Türk Yasalarına göre 18 yaş sınırından başlamaktadır. Yeni bir Leo Kulübü kurulması ile ilgili bilgi kiti Yönetim Çevreniz ilgili “Leo Kulüpleri Komite Başkanı”ndan veya ULKB web sitesinin (www.lionsclubs.org)  “Gençlik Programları Bölümü”  (Youth Programs Department) ile “Leo” bölümünden (Leo Zone) ücretsiz olarak temin edilebilir.

• Leo Kulüp Kuruluşu için gerekli olan ULKB Leo Kulüp Kuruluşu Formu’nun (Leo-51) doldurulması gerekmektedir. Bu form Advisor tarafından ULKB ilgili birimine gönderilecektir.
• Form’a ek olarak Leo Kulübü Kurucular listesinin (ad-soyad, doğum tarihi, adres, telefon ve mesleklerinin gösterildiği) hazırlanarak yine Advisor aracılığı ile ULKB’ye gönderilecektir.
• Leo Kulüp kuruluşu ardından Sponsor Kulübün ULKB’ye göndereceği ilk üyelik raporunda “Leo kulüp Üye Sayısı” bölümüne kuruluşunu yaptığınız Leo Kulüp üyesi sayısının yazılması gerekmektedir.
• Leo Kulüp Sponsoru olan Lions Kulübü kuruluş sırasında bir defaya mahsus 100 ABD Doları ödenti yapmak zorundadır.

ULKB’ye yapılacak Leo Kulüp kuruluş ödentisi ULKB ilgili hesabına Sponsor Kulüp olarak yatırılması ve makbuzunun kuruluş işlemleri sırasında ilgili birime (ULKB) faks veya e-mail ile gönderilmesi gerekmektedir.

Sponsor Kulüp tarafından yapılan 100 ABD Doları ödenti;
- Kuruluş Belgesi,
- 20 yeni üye giriş ücretleri (Leo üyeler için Leo Pin’i ve Üyelik Kartları),
- Bir Leo Kulüp Danışmanı (Advisor) kiti,
- Leo Kulübü Sponsor kiti’ni
kapsamaktadır.

Leo ile ilgili tüm materyallerin ve Leo yeni üye kitlerinin Sponsor Kulüp aracılığı ile ilgili bölümden (Supplies Division) talep edilmesi gereklidir.
 
Tüm bu çalışmalar sırasında Sponsor Kulüp Yöneticileri’nin ve üyelerin Leo Kulüp Danışmanı ve Yönetim Çevresi’nin ilgili görevlileriyle yakın ilişki içerisinde olmaları gereklidir.

Kulüp Tipleri

Leo üyeliği ULKB tarafından Alpha Leo ve Omega Leo olarak iki gruba ayrılmıştır. (ULKB tarafından önerilen Leo yaşı Çoğul Yönetim Çevreleri’nin bulunduğu ülke yasalarına göre değişiklik göstermekte, bu nedenle bazı Yönetim Çevreleri tarafından farklı uygulanabilmektedir.)

Alfa Leo: Üye profili 12 ve 18 yas arası gençlerden oluşan Leo Programı’dır. Bu program Lionlar, ebeveynler ve eğitimcilerin katkılarıyla gençler için oldukça faydalı bir programdır. Alpha Leo Kulüpleri’ne üye olan gençler eğlenerek, yeni dostlar kazanarak ve muhtaç insanlara sevgi ve hizmet götürerek manevi değerler kazanma şansını yakalarlar. Böylece gençler, liderlik ve hizmetin anlamını öğrendikçe, daha güçlü bireyler olarak yetişirler.
            
Omega Leo: Üye profili 18 ve 30 yas arası genç yetişkinlerden oluşan Leo Programı’dır. Omega Leo Kulüpleri kişisel ve profesyonel gelişimini sağlamakta olan gruplara hitap etmektedir. Bu program; üyelerine liderlik nitelikleri kazandırmayı, bunu yaparken de çevrelerine faydalı olmalarını sağlamayı amaçlamıştır. Bu grupta bulunan Leo’lar gelecek için kendilerine faydalı olabilecek bağlantılar kurarlar ve başarılı bir yolda ilerlerler

Bu kulüp tiplerinin yanısıra kulüp türleri de vardır. Bunlar:
• Topluma Dayalı Leo Kulüpleri
• Okula Dayalı Leo Kulüpleridir.