lions Türkiye Lions Türkiye
 

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Vizyon:
Koruncuk Vakfı çocukların, hangi sosyo-ekonomik koşulda olursa olsun haklarına eriştiği, sevgi ve güvenle büyüdüğü, eğitimlerine kesintisiz devam edebildiği ve katma değer yaratabildiği bir topluma hizmet etmek.

Misyon:
Çocukların, sevgi ve güven içinde haklarının bilincinde sağlıklı, güçlü, özgüvenli, üreten, değer yaratan sorumlu bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamak amacıyla sosyal, psikolojik ve ekonomik açıdan önleyici, koruyucu ve iyileştirici çözümlerle barınma, eğitime erişim ve danışmanlık hizmetleri sunmak.

Koruncuk Vakfı hakkında:

1979 yılında kurulan Koruncuk Vakfı geliştirdiği önleyici, koruyucu ve iyileştirici hizmet modelleriyle, temel ihtiyaçları ve eğitime erişimleri risk altındaki çocukları, kendilerini ifade edebilen, haklarının bilincinde bireyler olarak toplum içinde yer almaları konusunda güçlendiriyor.

Koruncuk Vakfı, çocuğun yüksek yararını esas alan çalışmaları ile sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı olup okuma isteği olan çocuklara, ‘akademik başarı önkoşulu olmaksızın’ ortaokuldan üniversiteye kadar İstanbul’da Koruncukköy Bolluca ve İzmir’de Koruncukköy Urla’da ücretsiz barınma ve bakım hizmeti veriyor. Sanat, kültürel ve sportif faaliyetler yoluyla çocukların sosyo-kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. 

Psiko-sosyal gelişimlerine sağladığı olumlu etkiler nedeniyle, çocukları aileleri ile birlikte güçlendirmeyi ilke edinen Vakıf, bu amaçla sosyo-ekonomik riskler nedeniyle eğitime erişimleri risk altında olan çocukların ailelerinin yanında bakımlarına da destek veriyor. 

Koruncukköy’lerdeki çocukların yanı sıra, çocukköyü hizmet modelinin ileri aşamalarından biri olan ‘Koruncuk Yarı Bağımsız Yaşam Modeli’ ile vakıf çatısı altında büyüyen 18 yaşını doldurmuş gençlere değişen kapsam ve seviyelerde sosyal, psikolojik ve ekonomik destekler sunuyor. 

Koruncukların oluşan iyi halinin devamlılığını sağlamak amacıyla, anne-baba ve kardeş ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürüten Koruncuk Vakfı, biyolojik ailelerinin ebeveynlik becerilerinin artırılması veya parçalanmış aile sistemlerinin onarılması için ailelere psiko-sosyal destek hizmeti sunuyor. Vakıf, aileleri yanında desteklenen çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklar ve ailelerini, çocuk hakları konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için çalışıyor.

Koruncuk Vakfı her yerde, her çocuğa eğitime erişim hakkı sunulmasını destekliyor. Bu doğrultuda Adalet Bakanlığı ile imzaladığı protokol uyarınca, 0-6 yaş arasında annesi ile ceza infaz kurumlarında kalmaktan olan bebek ve çocuklar ile 12-18 yaşlarında, hükümlü ve tutuklu çocukların eğitim ortam ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Koruncuk Vakfı ayrıca, sosyal hizmet model ve çalışmaların ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasına, bu yolla çocuk hakları konusunda toplum farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Yirmiden fazla STK’nın bir araya gelmesine öncülük ederek kurulmasını sağladığı Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu ile çocuk haklarının korunması ve bu haklara erişimdeki risklerin azaltılması için çalışıyor.

Koruncuk Vakfı’na ayni veya nakdi olarak destekleyebilirsiniz:
Banka Havalesi ile…
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı hesabı
Garanti Bankası        TR28 0006 2000 7230 0006 2996 62
Yapı Kredi Bankası   TR53 0006 7010 0000 0081 3472 24
Türkiye İş Bankası     TR29 0006 4000 0011 0800 6920 98
Diğer banka havale bilgileri için lütfen tıklayınız.  

Kredi Kartı ile…
www.koruncuk.org adresinden Bağış Yap butonundan adımları düzenli veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.

Özel günlerde…
Koruncuk özel tasarım sertifikaları ile bayram, düğün, doğum günü, yıldönümü, kurumsal tebrikler gibi özel günleri Koruncuk Vakfı’na destekleyerek kutlayabilirsiniz.

Ayni destekler…
Vakıf Merkezi ile iletişime geçerek Koruncukköylerin kuru gıda, temizlik malzemesi, kırtasiye gibi düzenli ayni ihtiyaçlarına katkıda bulunabilirsiniz.
 
*Bağış makbuzu taleplerinizi info@koruncuk.org adresine iletebilirsiniz.

İletişim: 
Adres : Bolluca Mah. Koca Yusuf Cad. No:100 34287, Arnavutköy-İstanbul
Telefon: +90 (212) 685 03 83
E-posta: info@koruncuk.org

Daha fazla bilgi için www.koruncuk.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.