lions Türkiye Lions Türkiye
 

TÜRKİYE KÖRLER VAKFI

Türkiye Körler Vakfı 1974 yılında, dönemin Ankara Valisi Şerif TÜTEN, Belediye Başkanı Vedat DALOKAY, Doç. Dr. Mithat ENÇ, Dr. Lutfi DOĞAN, Osman YARDIM ve Turhan DÖKMECİ, Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Vakıflar Bankası, TOD Ankara Şubesi, Türkiye Görme Engeliler Derneği, Ankara Çankaya Lions Kulübü, Ankara Kızılay Lions Kulübü tarafından kurulmuştur.

Vakfımızın misyonu: Görme engellilerin (Az gören ve total kör) eğitimini ve rehabilitasyonunu sağlamak, onların üretken bir birey olarak ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal gelişimine katılımını sağlamak, önlenebilir körlükler ve göz sağlığı konusunda çalışmaktır.

Vakfımızın amaçları:

* Görme engellilerin eğitim, öğretim ve rehabilitasyon konularında çalışan kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapmak,
* Görme engellilerin sorunları ile ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmak,
* Yetişkin görme engellileri meslek eğitimi sağlamak,
* Yetişkin görme engellilere iş olanağı sağlamak,
* Sonradan görme engelli olanların işlerini düzenlemesini sağlamaktır.
* Az gören bireylerin günlük hayatını, eğitimin kolaylaştırmak için gerekli az görmeye yardımcı cihazların temini, kullanımı konusunda eğitim vermek ve teminini sağlamak.

Bu amaçlarla :

EĞİTİM DESTEĞİ: Görme engelli üniversite öğrencilerimize bağışçılarımızın desteği ile  eğitim bursu   veriyoruz.

İŞ EDİNDİRME: Yetişkin görme engellileri,  sureli kurslarda yeteneklerine göre uygun  işe alıştırmak ve yetiştirmek, gerekli öğretim ve eğitim olanakları tanımak  amacıyla İŞ-KUR ile ÇAĞRI MERKEZİ PROJELERİ yürütüyoruz.

BEYAZ BASTON: Görme Engelli bireylerin hareketlilik ve güvenliğini sağlar. Birey bununla yürümeyi, kişisel gelişmeyi ve öz güvenini kazanmayı öğrenmektedir. Bu amaçla satın alınan ve bağış kabul edilen bastonları  Türkiye genelinde ihtiyacı olan, bizlerden destek isteyen görme engelli dostlarımıza ulaştırıyoruz. Ayrıca dostlarınıza çeşitli nedenler ile göndereceğiniz çiçek yerine Türkiye Körler Vakfına bağış yaptığınızı belgeleyen isme yazılı teşekkür sertifikaları düzenliyor ve belirteceğiniz adrese online ya da posta aracılığı ile gönderiyoruz.

SOSYAL DESTEK: Her yıl   Ramazan ayında görme engelli dostlarımızın iftar sofralarına market kartları ve gıda kolileri ile katkı sağlıyoruz. Kurban bayramlarında kurban bağışı kabul ederek ve bunların dağıtımını yaparak bayram coşkusunu birlikte paylaşarak yaşıyoruz. Bu bağlamda ikinci el giysileri de kabul ederek gerekli iyileştirmeleri yapıyor ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.

TOPLUMA KATILIM: Her yıl gelenekselleşen Görme Engelliler Satranç  ve Bowling turnuvasını  Vakfımızın da içinde yer aldığı organizasyon ile birlikte sürdürüyoruz. Paralimpik olimpiyatlarına görme engelli gençlerimizin katılımı için ilgili STK’lar ile iş birliği yapıyor ve destek oluyoruz. Bu alanda gurur kaynağımız olan olimpiyatlarda dereceye girmiş pek çok görme engelli gencimiz bulunmaktadır.

SESLİ KİTAP: Engelli öğrencilerimiz için Vakfımızda bulunan ses kayıt stüdyosunda , konuya uygun olarak  seçilen üniversite öğrencileri tarafından okunan EKPSS kitapları ve Milli kütüphaneye elektronik ortamda aktarılmaktadır.

REHABİLİTASYON VE EĞİTİM MERKEZİ: Türkiye Körler Vakfı Trabzon Şubesi  Faruk Erdemli  Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz, Milli Eğitim Bakanlığından gerekli onayları alarak görme engelli çocuk ve yetişkinlere eğitim ve rehabilitasyon  hizmeti vermeye başlamıştır.

Az gören dostlarımızın hayatını kolaylaştıracak projeler üzerinde ilgili STK’lar ile birlikte çalışılmaktadır.

SANAT: Sanatsal anlamda da çeşitli etkinliklerimiz vardır.. Zaman zaman fon sağlamak amaçlı konser ve etkinlikler yapılmaktadır.. Son olarak başlangıç olarak Anadolu Medeniyetleri Müzesinin görme engelliler tarafından daha etkin ziyaret edilebilmesi amacıyla Kültür Bakanlığı ve Bongo Art ile bir protokol imzalanmıştır. Bu konudaki çalışmalarımız genişletilerek devam edecektir.

Her zaman  sorumluluk ve hizmet bilinci ile hareket eden Türkiye Körler Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Vakıf Üyeleri dinamik,katılımcı ve kuruluş amacına yönelik çalışmalarımız hassasiyetle devam etmektedir.

WEB sitemiz yenilenmekte ve güncellenmekte olup ziyaretinize açıktır. www.turkiyekorlervakfi.org.tr
Tüm duyuru, etkinliklerimiz, iletişim bilgilerimiz ve bağışlarınız için hesap bilgilerimiz sitemizde yer almaktadır..

Gelin Türkiye Körler Vakfı’na destek olarak engelleri birlikte kaldıralım.

Bağışlarınız İçin
T.Vakıflar Bankası Kızılay Şubesi
IBAN: TR35 0001 5001 5800 7290 4702 30
Hesap No (TL): 00158007290470230
Hesap No (EUR): 0015804 8000 508137

İletişim:
Adres : Fevzi Çakmak Sok.No.14/3 Demirtepe-Ankara,
Telefon: (0312) 230 14 83
Faks:     (0312) 230 73 11

Facebook  | Instagram | YouTube

Daha fazla bilgi için www.tkorlervakfi.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.