lions Türkiye Lions Türkiye
 

GENÇLERARASI DEĞİŞİM PROGRAMI

Detaylı Bilgi için : yce@lionsturkiye.org

Tarihçe

Gençlerarası Değişim Programı (GAD), Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği tarafından 1961 yılında resmi program olarak kabul edilmiştir.

Türkiye bu programa resmen 1983 yılında dahil olmuş olup, ilk GAD kampı ve Aile Yanı Misafir Genç Programı 118-T Yönetim Çevresi tarafından İstanbul'da yapılmıştır.

50 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen kamplardan şu ana kadar 120,000’den fazla genç yararlanmıştır. Bu muhteşem kültür alışverişinin de yardımıyla, ‘daha yaşanabilir bir dünya’ hedefine adım adım ulaşılmaktadır.

Amaç

Bu program doğrultusunda karşılıklı olarak düzenlenen gençlik kampları ile Türk ve dünya gençlerinin birbirlerini tanımaları ve dostluklar kurmaları sağlanmaktadır.

Leo’lar ve Lion’lar yurdumuza gelen dünya gençlerini hiçbir karşılık beklemeden kamplarda ve evlerinde misafir ederken uzmanlar tarafından oluşturulmuş olan Türkiye’yi tanıtım seminerleri sonucu, yurdumuza gelen her genç kamp sonunda ülkelerine birer “Türk dostu“ olarak dönmektedir.

Aynı şekilde yurt dışındaki kamplara gidecek olan gençlerimiz de bu seminerlerle eğitilip, birer ülke tanıtım elemanı olarak yetiştirilip, gereken bilgi ve dökümanlarla donatılıp ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek şekilde gönderilmektedir.

Koordinasyon

Programın tüm Avrupa koordinasyonu her yıl Avrupa Lions Forumundan önce aynı şehirde yapılan toplantılarda detaylandırılmaktadır. Bu toplantılarda ülkelerarası kontenjan değişimi yapıldığı gibi, bir önceki değişimlerde yaşanan sıkıntılar ve iyileştirmeler de gündeme gelmektedir. Her yıl bu toplantılara Türkiye’yi temsilen görevliler  katılmaktadırlar.

Türkiye koordinasyonu ise MD118 Çoğul Yönetim Çevresi görevlisi olan bir Ulusal Komisyon Başkanı tarafından yürütülmektedir.

Program

Program 4 ile 6 hafta arasında sürer. Bu süre içerisinde 16 ile 22 yaş arasında olan katılımcı, yabancı ülkede kampa katılmanın yanısıra bir veya birden fazla aileye konuk olabilir. Kulüpler bu programa katılarak uluslararası bağlarını güçlendirirler. Kamplar genellikle iki haftalık bir dönemi kapsar. Bir ile dört haftalık aile yanı konaklama da genellikle kampa dahildir. Her yıl 45 ülkede ortalama olarak 130 kamp düzenlenir. Her yıl 3500 civarında genç bu kamplardan faydalanır.  

Yapılan etkinliklerin arasında; kültürel yerleri ve doğal ilgi alanlarını ziyaret, sportif faaliyetler ve kampa katılanların kendi ülkelerini temsil ettikleri sunumlar yapılır.

Nasıl Başvurulur?

Gençlerarası Değişim programı ile ilgili başvuru duyuruları her yıl Ekim ayında yapılır. Lions’un en önemli Uluslararası Programlarından Gençlerarası Değişim Programının (GAD) kapsamında yaz aylarında gerçekleştireceğimiz yurdışı kampına gidecek öğrencilerimizin belirleneceği sınav her yıl Aralık ayında ülkemizin çeşitli kentlerinde yapılmaktadır. Sınava katılabilmek için Lion çocuğu veya Leo olma şartı yoktur. Sınava girebilecek yaş grupları duyuru ile birlikte belirtilmektedir. Sınava katılmak için belirli bir ücret yatırılmalıdır.

Sınav İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde yapılmaktadır. Yazılı ve sözlü olmak üzere iki basamaklı yapılan sınavda her iki sınavın notları toplanır ve yüzlük sistemde değerlendirilir. Sınav sonuçları not sıralaması olarak düzenlenir ve sıralamaya göre yurt dışı kontanjanı sayısındaki genç bu kamplara gönderilir.

Kontenjan hakkı alabilen gençler ülke tercihlerini yapacaklar ve seçtikleri ülkelerde benzer kamplara ve aile yanı programlara katılacaklardır.

Detaylı tüm bilgiler Ekim ayından itibaren Gençlerarası Değişim Komitesi’nden alınabilir.

Programın tüm Avrupa koordinasyonu her yıl Avrupa Lions Forumundan önce aynı şehirde yapılan toplantılarda detaylandırılmaktadır. Bu toplantılarda ülkelerarası kontenjan değişimi yapıldığı gibi, bir önceki değişimlerde yaşanan sıkıntılar ve iyileştirmeler de gündeme gelmektedir. Her yıl bu toplantılara Türkiye’yi temsilen görevliler katılmaktadırlar.

Türkiye koordinasyonu ise MD118 Çoğul Yönetim Çevresi görevlisi olan bir Ulusal Komisyon Başkanı tarafından yürütülmektedir. Ayrıca her Yönetim Çevresinde sorumlu GAD Komite Başkanları vardır.

Daha Fazla Bilgi İçin;

Detaylı tüm bilgiler Ekim ayından itibaren Gençlerarası Değişim Komitesi’nden alınabilir. Bunun yanısıra Uluslararası Lions web sitesinden de yararlanabilirsiniz. Sitede aşağıdaki sıralamayı takip ederek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz:
1. Member Center
2. Resources
3. Publications
4. Leo/Youth
5. International Camps and Exchanges

Kamplar

Her yıl 16-22 yaş arasındaki 3500‘den fazla genç, 45 ülkedeki yaklaşık 130 kampta Gençlerarası Değişim Programına (GAD) katılmaktadır.

Türkiye’de GAD Kampları

Türkiye’de toplam 7 kamp yapılmaktadır. Bunlar:
118 E - Dancing at Bosphorus Camp
118 E - Istanbul Cultural Camp
118 K - Youth Exchange Bursa Camp
118 R - International Lions Aegean Camp
118 T - Lions Youth Exchange Study & Sea-Sun-Fun Tour
118 U - Eurasia International Lions Youth Exchange Camp
118 Y - Catch the Spirit of Istanbul

Dünyada GAD Kampları

Dünyadaki GAD kamplarına ulaşmak için;
http://www.lionsclubs.org/EN/how-we-serve/youth/youth-camp-and-exchange/index.php

Aile Yanı

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğinin en yaygın programlarından birisi olan Gençlerarası Değişim Programının kültürel değişim unsurunun en etkin olduğu bölümü 'aile yanı' (Host Family) uygulamasıdır. Bu uygulamaya göre kamplara katılan gençler belirli bir süreyi gittikleri bir ülkede tanınan ve toplumda iyi bilinen bir ailenin yanında geçirmektedirler. Genellikle bu ailede yaşıt bir genç bulunmaktadır. Programa katılan gençlerin tüm sorumluluğunu ülkeye giriş yapmalarından ayrılmalarına kadar bu güvenilir aileler üstlenmektedirler. Bu uygulama ile gençlerin kaynaşması ve yeni dostluklar edinmeleri için de çok güzel bir fırsat yaratılmaktadır. Gençlerin aile yanında kalma süreleri kampın niteliğine ve süresine göre değişmektedir.