lions Türkiye Lions Türkiye

Bir sivil toplum kuruluşunun çalıştığı zaman kamu yararına nasıl hizmet üretebileceğini ve dayanışmanın en güzel örneğine Türk Böbrek Vakfı ile şahit olabilirsiniz. Türk Böbrek Vakfı kuruluşundan bu yana geçen 30 yılda oldukça önemli mesafeler ve gelişmeler kaydetti. Resmi senedinde yazılı hedef ve amaçlarının hepsine ulaştı. 30 sene evvel ütopik görünen bu hedefleri 30 sene gibi nispeten kısa bir sürede yakalamış olmaktan mutluluk duymaktadır.

Diğer güzel bir gelişme üç diyaliz merkezinde (TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, TBV Hacı Hüseyin Terzi Tekirdağ Diyaliz Merkezi, TBV Kadriye-Kenan Tunalı  Kapaklı Diyaliz Merkezi) toplam 500'ü aşkın diyaliz hastasına hizmet vermektedirler. İstanbul Merter'deki Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezimiz toplam 300 hastaya hizmet vermekte ve 65 adet diyaliz cihazı ile halen dünyanın ikinci büyük merkezi konumuna, TBV Hizmet Hastanesinde  yılda 100 civarında Sağlık Bakanlığının  böbrek nakilleri ile hizmet yelpazelerini doruk noktasına ulaştırmışlardır.

Ancak 15 Şubat 2008 kararları ile yapılan mevzuat değişikliği ile oluşan olumsuz koşullar sonucunda İstanbul Özel Hizmet Hastanesi, Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.’ye 1 Mart 2010 tarihi itibari ile kiralanmış fakat vakıf olarak denetim ve ruhsat sorumlulukları devam etmektedir. Bu girişim ile vakıf tekrar maddi ve manevi güç kazanmış bulunmaktadır. 1 Mart 2010 tarihinde yapılan yönetim sözleşmesi ile Hizmet Hastanesi’ne 5 yıl içinde 5,5 milyon $ civarında teçhizat, tefrişat ve tadilat yatırımları yapılmış, ayrıca doktor kadrosunda ciddi boyutta artışlar sağlanmıştır. Bu girişimler ile elit hastaneler gurubuna girmiş olan Memorial  Hizmet Hastanesi, birçok yeni branşta hizmet vererek, hizmet yelpazesini genişletmiş, ayrıca yılda 100 böbrek nakli hedeflenerek hizmetlerine devam etmektedirler.

Türk Böbrek Vakfı kronik böbrek yetmezliği (KBY) koruyucu hekimliği bağlamında, tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik birçok proje ve öneri geliştirmiş ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanlığı’na sunarak, 2011 yılı içerisinde ve 2012 yılı ilk 6 ayında çok büyük başarı sağlamıştır. Gerek ekmekte tuz oranının azaltılması, gerek paketlenmiş gıdalarda tuz içeriği ile ilgili Türk Gıda Kodeksi’nde değişiklik yapılması konularında ciddi gelişmeler sağlanmış bulunmaktadır.   

Türk Böbrek Vakfı,2012 ve 2013 yıllarında  kamu yararına faaliyetlerini daha da arttırmış , koruyucu hekimlik adına  “ aşırı tuz tüketiminin azaltılması” amacı ile “ tehlikeyi gör “temalı kamu spotu yaptırılmış, ”restoranlarda tuzlukların kaldırılması”  kampanyasına başlanılmış, bu konuda öncülük eden restoranlara “tuz duyarlılığı sertifikası” verilmiştir.

“Tehlikeyi Gör “ isimli, “ aşırı şeker tüketiminin azaltılması” amaçlı  TV ve Radyo Kamu Spotu,  ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış,  “ organ bağışı” konusunda yaptırılan “ beni bağışla” isimli  TV ve Radyo kamu spotları başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere çok büyük beğeni kazanmış, RTÜK onayı ile ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış,  14 Mart 2014 tarihinde  dünya böbrek günü münasebeti ile  “ organ bağışı” konulu düzenlenen basın toplantısına görsel ve yazılı basın mensupları büyük ilgi göstermişler, konusunda  uzman akademisyenlerce  “ kadavradan organ bağışı” en geniş şekilde anlatılmıştır. Ayrıca organ bağışının yapılmasının tüm süreçlerini anlatan bir video çekimi yaptırılarak ilgili tüm kamu ve özel  kurum ve kuruluşlarına, yazılı ve görsel basına dağıtılmış,  organ bağışı çalışmaları  bir çok mecrada yayınlanmıştır.

Vakfın yine önemli amaçlarından olan, böbrek sağlığının korunması yönünde, erken yaşlarda (9-10 yaş gurubu) bilgilenme ve bilinçlendirmeyi arttırmak üzere, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile  “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlık beslenme” konusunda eğitimler vermek üzere bir protokol imzalayarak  eğitimlere başlamıştır.

Koruyucu hekimlik adına “ böbrek sağlığının korunması, sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri” isimli eğitime  muhtelif kurum ve kuruluşlarda da devam edilmektedir.

Ekim 2013 tarihinde Vakfın’ da üyesi olduğu ve 2011 – 2013 yılları arasında Vakıf Başkanı Timur Erk  tarafından Başkanlığı yürütülen IFKF (Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu )  dönem başkanlığı sırasında kendisine yaptığı çalışmalar nedeni ile” üstün başarı”  sertifikası verilmiş,  TBV,  tarafından hazırlanan dünya böbrek günü faaliyetleri konulu poster” ikinci kez birincilik ödülünü”  kazanmıştır.

İstanbul’dan sonra Tekirdağ  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapılarak, Tekirdağ ilindeki öğrencilere de “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları  ve sağlıklı beslenme ” isimli eğitimler verilmeye başlanmıştır.

2014 dünya böbrek günü etkinlikleri için, ana tema olarak “ güne bir bardak su ile başla”  konusu geniş bir şekilde  işlenmiş, muhtelif etkinlikler yapılmış ,  bu konuda hazırlanan kamu spotu kısa süre içinde RTÜK tarafından onaylanarak Ulusal ve Yerel TV lerde yayınlanmaya başlamıştır. Vakfın faaliyetlerine destek veren ve kamuoyunu sağlık konularında bilgilendirerek kamu hizmeti veren basın mensuplarına ve kurumlarına, ilk defa “ medya ödülleri” töreni düzenlenmiş, dallarında seçilen basın mensubu kişi ve kurumlara ödüller verilmiştir..

2014 yılında ve 2015 başlarında ünlü futbolcularla “Ağrı kesici ilaçların bilinçsiz kullanımı” ve “Böbrek taşları” konulu iki kamu spotu daha hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuştur.

Bütün bu çaba ve hizmetleri ile Türk Böbrek Vakfı, sağlık vakıfları arasında örnek vakıf (rol model) konumuna yükselmiş bulunmaktadır.

İletişim: Bahçelievler mahallesi Güneş 1 sokak No:4/2 Bahçelievler/İstanbul 34590

Tel: 0212 507 99 50
Fax:0212 505 08 37
e-posta: tbv@tbv.com

Daha fazla bilgi için, www.tbv.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz