lions Türkiye Lions Türkiye
 
 

TÜRK BÖBREK VAKFI

30 Mayıs 1985 yılında 101 mütevelli  tarafından  kurulmuştur.

Türk Böbrek Vakfının resmi senedinde yazılı başlıca üç amacı bulunmaktadır. Birincisi ülkemizde böbrek sağlığının korunması ve böbrek hastalıkları  ile mücadele, ikincisi son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarına nitelikli diyaliz tedavisi verilmesi, üçüncüsü de son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarının en seçkin tedavi yöntemi olan böbrek naklinde  arttış sağlanması  için kadavradan organ bağışının arttırılmasıdır.

Bir sivil toplum kuruluşunun kamu yararına nasıl hizmet üretebileceğine ve dayanışmanın en güzel örneğine Türk Böbrek Vakfı ile şahit olabilirsiniz. Türk Böbrek Vakfı kuruluşundan bu yana geçen 32 yılda oldukça önemli mesafeler ve gelişmeler kaydetti. Resmi senedinde yazılı hedef ve amaçlarının hepsine ulaştı. O dönemde ütopik görünen bu hedefleri 32 sene gibi nispeten kısa bir sürede yakalamış olmaktan mutluluk duymaktadır.

Vakfın TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, TBV Hacı Hüseyin Terzi Tekirdağ Diyaliz Merkezi, TBV Kadriye-Kenan Tunalı  Kapaklı Diyaliz Merkezi olmak üzere üç diyaliz merkezinde 500'ü aşkın diyaliz hastasına hizmet vermesi de  diğer güzel bir gelişmedir. İstanbul Merter'deki Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezimiz toplam 300 hastaya hizmet vermekte ve 65 adet diyaliz cihazı ile halen dünyanın en  büyük merkezlerinden biri konumundadır. TBV Hizmet Hastanesi, yılda gerçekleştirdiği 80 civarında böbrek nakli ile hizmet yelpazesini doruk noktasına ulaştırmıştır.

Ancak 15 Şubat 2008 kararları ile yapılan mevzuat değişikliği ile oluşan olumsuz koşullar sonucunda İstanbul Özel Hizmet Hastanesi, Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.’ye 1 Mart 2010 tarihi itibari ile kiralanmıştır, ancak vakıf olarak denetim ve ruhsat sorumlulukları devam etmektedir. Bu girişim ile vakıf tekrar maddi ve manevi güç kazanmış bulunmaktadır. 1 Mart 2010 tarihinde yapılan yönetim sözleşmesi ile Hizmet Hastanesi’ne ilk 5 yıl içinde 5,5 milyon dolar, ikinci beş yılda 4,0 milyon dolar techizat, tefrişat ve tadilat yatırımları ile ayrıca doktor kadrosunda ciddi boyutta artış sağlanmıştır. Bu girişimler ile elit hastaneler grubuna girmiş olan TBV Memorial Hizmet Hastanesi, birçok branşta yenilikleriyle hizmet yelpazesini genişletmekle kalmamış, yılda 100 böbrek nakli hedefi ile ilerlemesini sürdürmüştür.

Türk Böbrek Vakfı kronik böbrek yetmezliği (KBY) koruyucu hekimliği bağlamında tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik birçok proje ve öneri geliştirmiş ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanlığına sunarak 2011 yılı içerisinde ve 2012 yılının ilk altı ayında çok büyük başarı sağlamıştır. T.C. Sağlık Bakanlığının tuz tüketiminin azaltılması yönelik beş yıllık planı ile  ekmek üretimindeki tuz oranının % 50  azaltılması yönünde Türk Gıda Kodeksi’nde değişiklik yapılması sağlanmıştır.

Türk Böbrek Vakfı, 2012 ve 2013 yıllarında  kamu yararına faaliyetlerini daha da arttırmış, koruyucu hekimlik anlamında aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacı ile “Tehlikeyi Gör” temalı kamu spotu yaptırılmış, restoranlarda tuzlukların kaldırılması kampanyasına başlanmış, bu konuda öncülük eden restoranlara “tuz duyarlılığı sertifikası” verilmiştir.

Aşırı şeker tüketiminin azaltılması amaçlı “Tehlikeyi Gör“ kamu spotu  ulusal ve yerel TV’ler ile radyolarda yayınlanmıştır. Organ bağışı konusunda yaptırılan “Beni Bağışlayın” isimli  TV ve radyo kamu spotları başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere çok büyük beğeni kazanmış, RTÜK onayı ile ulusal ve yerel TV’lerde ve radyolarda yayınlanmıştır. 14 Mart 2014’te Dünya Böbrek Günü münasebetiyle organ bağışı konusunda düzenlenen basın toplantısına basın mensupları büyük ilgi göstermişler, kadavradan organ bağışı konusu uzman akademisyenlerce  en geniş şekilde anlatılmıştır. Ayrıca organ bağışının tüm süreçlerini anlatan bir video çekimi yaptırılarak ilgili tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına, yazılı ve görsel basına dağıtılmış,  organ bağışı çalışmaları birçok mecrada yer bulmuştur.

Yine vakfın önemli amaçlarından olan böbrek sağlığının korunması yönünde, erken yaşlarda 9-11 yaş grubundaki çocuklarda erken yaşta bilgilenmeyi ve bilinçlenmeyi arttırmak üzere, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Aşırı Tuz ve Şeker Tüketiminin Zararları ve Sağlıklı Beslenme” başlıklı eğitimler vermek üzere bir protokol imzalanarak eğitimlere başlanmıştır.

Koruyucu hekimlik çerçevesinde “Böbrek Sağlığının Korunması, Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” isimli eğitime, muhtelif kurum ve kuruluşlarda da devam edilmektedir.

Ekim 2013 tarihinde vakfın da üyesi olduğu ve 2011 – 2013 yılları dönem başkanlığı Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk  tarafından yürütülmüş olan IFKF-Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu tarafından, dönem başkanlığı sırasında yaptığı çalışmalar nedeni ile Timur Erk’e üstün başarı sertifikası verilmiş,  TBV  tarafından hazırlanan Dünya Böbrek Günü faaliyetleri konulu poster ikinci kez birincilik ödülünü kazanmıştır.

İstanbul’dan sonra Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapılarak, Tekirdağ’daki  öğrencilere “Aşırı Tuz ve Şeker Tüketiminin Zararları ve Sağlıklı Beslenme” eğitimleri verilmeye başlanmıştır.

2014 Dünya Böbrek Günü etkinlikleri ana teması “Güne Bir Bardak Su ile Başla”, geniş bir şekilde  işlenmiş, muhtelif etkinlikler yapılmış, hazırlanan kamu spotu kısa süre içinde RTÜK tarafından onaylanarak ulusal ve yerel TV’lerde yayınlanmıştır. Vakfın faaliyetlerine destek veren ve kamuoyunu sağlık konularında bilgilendirerek kamu hizmeti veren basın mensuplarına ve kurumlarına yönelik olarak TBv tarafında ilk defa TBV Medya Ödülleri Töreni düzenlenmiş, çeşitli dallardaki çalışmaları jüri tarafından değerlendirilen basın mensuplarına ve basın kurumlarına ödüller verilmiştir.

2014 yılında ve 2015 başlarında Galatasaraylı futbolcularla, “ağrı kesici ilaçların bilinçsiz kullanımı” ve Beşiktaşlı futbolcularla “böbrek taşları” konulu iki kamu spotu daha hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuştur.

TBV Tekirdağ ve Kapaklı Diyaliz Merkezlerine yapılan tadilat ve renovasyonlarla, merkezler modern hale getirilmiştir.

2016 yılında da Vatandaşlarımızı böbrek sağlığı hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için sahada verilen eğitimler öğrencilere ve yetişkinlere yönelik olarak çeşitli il ve ilçelerde daha yoğun devam etmiş, Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projemiz çerçevesinde 9 Ocak – 21 Şubat 2016 tarihleri arasında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri kapsamında birinci basamak hekimlere ülkemizde ilk defa “kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele” eğitimleri verilmiştir.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı tarafından Türk Böbrek Vakfı diyaliz hastalarına uygulanan “Hemodiyaliz Hastalarının Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörlerin Araştırılması” çalışmasının 2016 Şubat ayında yayınlanan uluslararası mukayese raporunda, alt ölçekte fiziksel işlev, fiziksel rol, sosyal işlev fonksiyonlarında, vakıf hastalarının ABD, Japonya ve Avrupa hastalarından daha iyi durumda olduğu görülmüştür.

7 Mart 2016 tarihinde kutlanan 2016 Dünya Böbrek Günü’nün ana teması “çocuklarda böbrek sağlığı” olarak belirlendi. Bu çerçevede hazırlanan görseller, ülke çapında çeşitli mecralarda yayınlandı, çeşitli etkinlikler düzenlendi. 9 Mart 2017 tarihinde, Zorlu PSM ana salonunda Karsu’nun piyanosuyla eşlik ettiği orkestrası ile birlikte birbirinden güzel şarkıları seslendirdiği Dünya Böbrek Günü konseri düzenlendi.

9 Mart 2017 tarihinde “Çocukluk Çağı Obezitesi ile Mücadele” ana teması çerçevesinde, Dünya Böbrek Günü’nü kutlandı. Bu temanın içini dolduran birçok etkinlik gerçekleştirildi.  Ana tema ile ilgili görseller Türkiye’de birçok il ve ilçede çeşitli mecralarda yer aldı. UPS Spor Kulübü’nün kapalı spor salonunda Wilma Elles, Hasan Yalnızoğlu, İpek Tanrıyar, Cedi Osman, Doğuş Balbay ve Vedat İnceefe’yle basının ve seyirci olarak 500’den fazla öğrencinin katıldığı “çocuk ve egzersiz” etkinliğinde evde veya okulda yapılabilecek temel egzersiz hareketleri 150’ye yakın sporcu çocuk tarafından izleyicilerin ve basının önünde gerçekleştirdi. Etkinlikte sağlıklı ve sağlıksız besinler tanıtıldı.

Türk Böbrek Vakfı 21 Nisan 2017 tarihinde kalıcı bir esere daha imzasını attı. Soma’da madenci ailelerin ikamet ettiği İstasyon Zafer Mahallesi’nde 150 öğrenci kapasiteli modern bir anaokulu yaptırıldı. “Türk Böbrek Vakfı Soma Anaokulu”  ismi ile  Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlanan okulun resmi açılışı, Manisa Valisi  Mustafa Hakan Güvençer’in himayelerinde  21 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Türk Böbrek Vakfı’nın böbrek sağlığı hakkında toplumu bilinçlendirmek adına gerçekleştirilen yeni projesinde, 12 Kasım 2017 tarihli İstanbul Maratonu’nda gönüllü koşucularımız vasıtası ile toplanan bağışlarla üç adet hemodiyaliz cihazı satın alınarak T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün yazılı talimatları ile Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağışlandı.

TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, yapılan tadilat ve yenilemelerle ülkemizde örnek bir diyaliz merkezi haline geldi.

2018 yılı 13. Dünya Böbrek Günü’nün, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe denk gelmesi sebebiyle, ‘’Kadınlar ve Böbrek Sağlığı’’ ana teması işlendi. Bu çerçevede ‘’Böbrek Sağlığına Kadın Eli Değiyor’’ konulu çalışmalar hazırlanarak, ülke çapında çeşitli reklam mecralarında yayınlandı.

Şeker ilave edilmiş gıdalarda, kullanım yoğunluğu artan nişasta bazlı şekerin (NBŞ) insan sağlığına zararları hakkında yoğun bir kampanya başlattık. Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında konuyu derinlemesine irdeledik, sosyal medyada açıklamalarda bulunduk. Sonunda T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yayınladığı bildiri ile NBŞ’nin zararları bilimsel olarak kamuoyuna duyuruldu. NBŞ kotası %10’dan %5’e düşürüldü.

Vakfımız bünyesinde hazırlamış olduğumuz diğer bir proje ile “İdrar Renginiz Sağlığınıza Dair Birçok Şey İfade Edebilir” temalı idrar rengi afişlerimiz’ ve tıbbi bilgi notu çok büyük ilgi gördü. Tüm medya mecralarında geniş yer buldu, sosyal medyada  beğeni ile izlendi. Afişimiz başta İstanbul ve Trakya’daki okullar olmak üzere ülke çapında birçok okula ve iş yerlerine dağıtıldı ve dağıtılmaya devam edilmektedir.

Özellikle çocuklar tarafından yoğun olarak tüketilen şeker ilave edilmiş içecekler için “İçeceklerdeki Şeker Miktarı Hiç Düşünmediğiniz Kadar Yüksek Olabilir, Günde En Az 8 Bardak Su İçin” konulu proje çerçevesinde, şeker afişi  hazırladık. Bu afişteki amacımız, gazlı içeceklerde, soğuk çaylarda, meyve sularında, aromalı sütlerde bulunan eklenmiş şeker miktarına dikkat çekmek ve tüketicileri bilinçlendirmektir. Hazırlanan afiş ve bilgi notu, yazılı ve görsel basında, internet medyasında ve sosyal medya kanallarında yayınlandı. Başta İstanbul ve Trakya’daki okullar olmak üzere birçok okula dağıtıldı ve gelen taleplere göre ülkemizin muhtelif yörelerine ve çeşili kurumlara gönderildi. Afiş dağıtımı devam etmektedir.

Toplumu, aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararlarından korunmak için çalışmalarına aralıksız olarak devam eden Türk Böbrek Vakfı, ambalajlı gıdaların içerik etiketlerinde şeker ve tuz miktarlarını daha dikkat çekici hale getirmek için İrlanda Kalp Vakfı’nın benzer bir çalışmasından ilham alarak yeni bir proje geliştirdi. Paketli yiyeceklerin ve içeceklerin içerik etiketlerinde, içerdikleri tuz ve şeker miktarlarını renklerle belirten ‘Trafik Işıkları” modeliyle,  başta çocuklar olmak üzere tüketicilerin bu konuda farkındalıklarının arttırılması hedeflendi. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına da proje sunularak önerilerde bulunuldu ve Bakanlık önerileri uygun buldu. 2019 yılı sonuna kadar zorunlu uygulamaya geçileceğini öğrenildi.

Trafik ışığı renklerinin gıda ambalajlarına uyarlanması gibi oldukça basit bir temele dayanan bu projede, yiyeceğin veya içeceğin her 100 gramındaki tuz ve şeker içeriğinin miktarı vurgulanıyor. Porsiyon başına sağlıklı miktarlarda tuz ve şeker içeren bu gıdaların yine de aşırı tüketilmemesi önemle hatırlatılıyor.

Halkı aşırı şeker tüketiminin zararları konusunda bilinçlendirme çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Aşırı şeker tüketiminin vücudumuzdaki hangi organlara zarar vereceğini  buzdağının suyun üstündeki ve altındaki katmanları şeklinde anlatan bir kamu spotu hazırladık ve RTÜK’ten iznini aldık. Kamu spotu, halen TV’lerde, radyolarda ve sosyal medyada yayınlanmaya devam ediyor.

Türk Böbrek Vakfı, muhtelif tarihlerde konusunda uzman hekimlerle birlikte düzenlediği hipertansiyon, diyabet, obezite, nişasta bazlı şekerin  zararları hakkındaki panellerle, haber yazıları, TV haberleri ve kamu spotlarıyla, halkı kamu yararına bilgilendirmeye devam etmektedir.

Bütün bu çaba ve hizmetleri ile Türk Böbrek Vakfı, sağlık vakıfları arasında örnek bir STK, bir rol model konumuna yükselmiş bulunmaktadır.

İletişim: Bahçelievler mahallesi Güneş 1 sokak No:4/2 Bahçelievler/İstanbul 34590

Tel: 0212 507 99 50
Fax:0212 505 08 37
e-posta: tbv@tbv.com

Daha fazla bilgi için, www.tbv.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.