lions Türkiye Lions Türkiye

Avrupa Müzik Yarışması

100 yıl'dır dünya ve insanlık için karşılıksız hizmet üreten LIONS'un kültürel etkinliklerinden biriside Avrupa Müzik Yarışması'dır. 25. yılını geride bırakan bu yarışmada her yıl ortalama 20 Avrupa ülkesinden yarışmacılar o yıl için belirlenen enstrümanlar ile ülkelerini temsil etmektedirler.

Thomas Kuti Avrupa Müzik Yarışması Tarihçesi
1989 yılında Brüksel'de yapılan Avrupa Forumunda Fransız Thomas Kuti'nin önerisi ile başlatılan yarışma ilk kez 1991 yılında İstanbul'da klasik gitar dalında yapılmıştır. Bu takip eden yıllarda her yıl değişik bir enstrümanda birçok Avrupa ülkesinde bugüne kadar başarı ile devam etmiştir.

1991 yılında klasik gitar, 1999'da flüt , 2013 yılında piyano dallarında olmak üzere Türkiye'de toplam 3 kez evsahipliği yaptığımız bu yarışmada;
2007 yılında Aylin Özer flüt dalında, 2012 yılında da Dorukhan Doruk viyolonsel dalında Türkiye ye 1.lik kazandırmışlardır.

Yarışmanın başladığı günden bugüne kadar katılan genç yarışmacılar;
Aylin Özer - Flüt, Dorukhan Doruk - Viyolonsel, Özcan Ulucan - Keman, İris Şentürker - Piyano, Ari Edirne - Tenor, Filiz Yılmaz - Klarnet, Yiğitcan Keskin - Klarnet, Arda Cabaoğlu - Trompet, Seranad Bayraktar - Trompet, Ali Sak - Viyolonsel, Ayşin Ulucan - Keman, Çiçek Ayral - Piyano

Aydın Gün, Ayşegül Sarıca, Ayla Erduran, Çiğdem İyicil, Saim Akçıl, Tuncay Yılmaz, Cahit Koperal,Arda Aydoğan, Cana Gürmen, Judit Uuğ, Cem Mansur, Evin İlyasoğlu, Hakan Şensoy olmak üzere daha pek çok tanınmış sanatçılarımız da juri üyesi olarak yarışmalarımıza katkı sağlamışlardır.

Bu yıl Lions 118-U Çoğul Yönetim Çevresi ev sahipliğinde düzenlenecek olan Klasik Gitar Türkiye Finaline başvuruları katılım şartnamesine  uygun bulunan  dört yarışmacı katılacaktır.
Caner KAN (118-T)  
Özberk Miraç SARIGÜL (118-U)
Ozan AKÇAY(118-R)
Toprak AKTÜREL(118-K)

Finalistler zorunlu parça dışında iki repertuar parçası icra edecekler ve seçkin Türkiye jürisi tarafından değerlendirilecektir.
Yarışmada birinci olan sanatçımız Türkiye'yi Ekim ayında Estonya'nın başkenti Tallin'de yapılacak olan Avrupa şampiyonasında temsil edecektir.


 

JÜRİ ÜYELERİ :
1- BEKİR KÜÇÜKAY İstanbul Üniversitesi Konservatuarı Öğretim Üyesi (Gitar)
2- SONER EGESEL Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Öğretim Üyesi
3- EMRE ÜNLENEN Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konservatuarı Öğretim Üyesi
4- CEM ÇELİKSIRT Başkent Üniversitesi Konservatuarı Öğretim Üyesi
5- SİNAN KURŞUN İzmirli Gitar Sanatçısı (Thomas Kuti 2010 Bolonya Yarışmacımız
 

THOMAS KUTİ (2019) Türkiye elemesi 28 Nisan 2019 Pazar günü Ankara Üniversitesi 50. Yıl Salonu, Tandoğan 13.30'da yapılacaktır.


 

Yarışmanın ödülü;
1. / 5.000 Euro  
2. / 3.000 Euro
3. / 2.000 Euro 'dur.

Bilgi için : lemc@lionsturkiye.org